Sociale arrangementer

For at skabe en fælles identitet i klubben, kan det være en god ide, at begynde nogle traditioner. Et fast årgligt arrangement er en god mulighed for, at klubbens spillere og trænere kan mødes på tværs og deres respektive hold.
Det kan overvejes at lave interne fester/arrangementer for trænere og hold i senior årgangene, og nogle hyggelige arrangementer hvor klubbens yngste kan deltage. Når de yngste er til arrangementer kommer de som regel ikke alene. Det kan derfor også være en mulighed for, at skabe relationer til spillernes familier, og den relation er en vigtig del i fastholdelsen af spillere.

Eksempler på sociale arrangementer
Opstartsfest
Fælles klubtur, evt. med en enkelt overnatning i spejderhytte eller shelter
Julefrokost
Juletræsfest
Sommergrill med beach og græsvolley

Aktiviteter til klub og hold arrangementer
Klubmesterskaber
Træningslejre med holdet og med andre hold i klubben.

Credits

Volleyball Danmark logo   

Volleypedia er udviklet, og drevet, af Volleyball Danmark, Bredde- og Udviklingsafdeling.

Gengivelse af materialet er kun tilladt, som uddrag, og med kreditering til Volleyball Danmark.

 

Medbestemmelse

Husk at vi meget gerne vil have ideer og input til indholdet i Volleypedia. Dermed kan alle være med til at bestemme udviklingen af opslagsværket.
Du kan læse mere på siden DELTAG I UDVIKLINGEN.

Ideer og kommentarer kan stiles til Niels Kliim